Şener Şen

Yaşamı

26 aralık 1941 tarihinde, o vakitler marangozluk yapan ünlü oyuncu ali Şen’in oğlu olarak Adana’da dünyaya gelir. Sanat yaşamına İstanbul belediyesi il tiyatrolarında sahneye çıkarak başlar. Babası gibi sinema sanatçısı olmak istemeyen Şener Şen, kendini tiyatro oyunculuğuna adar. Yalnız tiyatrodan elde etmişolduğu kazanç yetmediği için sinemaya girmek mecburiyetinde kalır. Dublajdan tanıdığı yönetmenlere, “figüran olarak beni de çağırın. Fakat bir şartım mevcut, yevmiyemi o gün alayım” der.

 

 

Sinemaya ilk adım attığı yıllarda figüranlık dahil her işi yapar. 5 sene boyunca o kadar ufak rollerde oynar ki, kimi zaman filmlerde yanlızca dans etmek ya da başrol oyuncusundan dayak yemek mecburiyetinde kalır. 1975 senesinde sinema kariyerinde bir dönüm noktası yaşar ve ertem eğilmez’in unutulmaz filmi hababam sınıfı’nda ‘’badi ekrem”tiplemesi ile büyük sükse yapar. Aynı filmde İnek Şaban tiplemesi ile ün yapan kemal sunal ile dehşet bir ikili meydana getirir ve o yıllarda büyük gişe hasılatı yapan süt kardeşler, Şabanoğlu Şaban, tosun paşa, kibar feyzo, Çöpçüler kralı ve davaro gibi filmlerde oynar.

Şener Şen, yardımcı rolleri oynayarak 1984 senesine kadar gelir. O vakitler anadolu piyasasına hâkim bulunan işletmecilerin, “Şener Şen çok tutuyor, bir filmde başrol oynatalım” isteği, istek film’e, ertem eğilmez’e kadar gelir. Ama bu istekte riskli bir yan mevcuttur. Şener Şen o güne kadar kemal sunal ve İlyas salman’la yaptığı kırsal kesimdeki uyanık, üçkâğıtçı, sahtekâr, dolandırıcı köylü tiplemelerinde oynamıştır. Yalnız Şener Şen bu kez toplumun arzu ettiğini yapmaz. “onların istediği filmi yapmam, başrol oynayacaksam kendi istediğim filmi yaparım” diyerek isyan bayrağını çeker ve başar sabuncu’nun namuslu filminde ilk defa başrole çıkar. Filmde mehmet ali rıza bey işine son derece bağlı namuslu bir vatandaştır. Bu sebeple çevresindekilerce hor görülür. Zimmetine para geçirdiği söylentileri ortalığa yayılınca itibar görmektedir ve el üzerinde tutulmaya başlar. Ertem eğilmez bu film için ona “eğer bu film tutmazsa senin yaşamın başlarken biter. Bir daha bir fırsat yakalayamazsın. Fakat öbürünü seçersen senede beş, altı film yaparsın, para da kazanırsın” der. Halbuki “namuslu” o yılın en iyi iş yapan filmleri aralarına girer ve Şener Şen’in sinema kariyerindeki 2. perde açılır.

Yeni Şener Şen artık iyi bir insandır. İnsanları kandırmayan duru temiz yürekli biridir. Nesli Çölgeçen’in züğürt ağa ‘sında duru bir köy ağasını, milyarder’de piyangodan büyük ikramiye kazanan istasyon şefini, muhsin bey ‘de artist olmayı arzulayan bir gence yardımda bulunan organizatörü başarıyla oynar. Bu senelerde moda bulunan müzikallerde de gözükür. Türk sinema seyircisinin sinema önlerinde uzun kuyruklar meydana getirdiği taşlamalarla dolu. Amerikalı” ve “arabesk” filmlerini çevirir. 1996′de ise türk sinemasında bir değişim yaratan “eşkıya” filminde uğur yücel ile beraber oynar. Yavuz turgul’un senaryosunu yazdığı ve yönettiği bu film türk sinema sektöründe o dönem için bir rekor kırmış ve 2, 5 milyonu geçkin seyirciyi sinemalara çekmiştir.

Senaryosunu yavuz turgul’un yazdığı ve Ömer vargı’nın yönettiği 2007 yapımı türk filmi Kabadayı’da başrol oynamıştır.

Konusu:

Not: yazının devamı, eserin konusu hakkında detaylı bilgi içermektedir.

Filmde Şener Şen, “nesli tükenen bir kabadayıyı” canlandırıyor. Ali osman ( Şener Şen ) , seneler sonra varlığından haberdar olduğu oğlu murat’ı ( İsmail hacıoğlu ) , kokain bağımlısı sevgilisi karaca’nın ( Esası tandoğan ) Peşinde bulunan devran’dan ( Kenan İmirzalıoğlu ) Korumaya çalışır. Fakat devran epeyce büyük bir mafyadır. Her tarafta elleri bulunan ve patronunu dahi öldürebilecek bir cesarete sahiptir. Devran karaca’yı çok sevmektedir, fakat murat onu bırakmak istemez. Bu halde ali osman devreye girer.

Şener Şen filmografisi:

Aptal Şampiyon

Aşık Oldum

Ayrı Dünyalar

Banker Bilo

Bir Demet Menekşe

Bitirimler Sosyetede

Bizim Aile

Çiçek Abbas

Çıplak Vatandaş

Çöpçüler Kralı

Davaro

Değirmen

Dolap Beygiri

Erkek Güzeli Sefil Bilo

Eşkiya

Genel

Gırgıriyede Büyük Seçim

Gırgıriyede Cümbüş Var

Gırgıriyede Şenlik Var

Gönül Yarası

Gülen Gözler

Hababam Sınıfı Dokuz Doğuruyor

Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı

Hababam Sınıfı Tatilde

Hababam Sınıfı Uyanıyor

Kabadayı

Kibar Feyzo

Milyarder

Muhsin Bey

Namuslu

Neşeli Günler

Şabanoğlu Şaban

Şalvar Davası

Şekerpare

Selamsız Bandosu

Sultan

Süt Kardeşler

Tosun Paşa

Zengin Mutfağı

Züğürt Ağa


  • sener (87)
  • şener şen annesi kimdir (87)
  • sener senin annesi (86)
  • sener senin annesi kimdir (77)
  • şener şenin annesi kimdir (75)
  • Bir Cevap Yazın

    E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>