Pusula

Pusula, yön sergileyen, kerteriz alarak mevki bulmaya yardımda bulunan mıknatıslı ya da cayro ile çalışan seyir aleti, veya ortasında bir mil üstünde serbestçe duran ve uçları yerin manyetik kutuplarına yönelerek kuzey doğrultusunu idrak etmeye yarayan mıknatıslanmış bir iğne yerleştirilmiş, manyetik olmayan bir maddeden yapılmış kutu olarak da tanımlanabilir.

Pusula, İtalyanca bir kelime bulunan bussola kelimesinden türkçe’ye girmiştir.

 

 

Bir pusula aslında yer manyetik alanının doğrultusunu gözlemlemekte kullanılmakta olan mıknatıslaşmış bir iğneden farklı bir şey değildir. Temel organı hareketli bir mıknatıstan meydana gelen ölçü cihazları da bu adla anılır.

Pusulanın en ehemmiyetli parçası bulunan ve bir manyetik alan içinde bulunan pusula iğnesi serbestçe hareket edebilecek biçimde pusula gövdesine monte edilmiştir. Pusula iğnesi serbest kaldığında sürekli olarak aynı yönü gösterir. İğnenin sabit olarak aynı yönü göstermesi yeryüzünde iğneyi çeken bir gücün olmasından kaynaklanmaktadır. Yeryüzü bir ucu kuzeye, öteki ucu güneye uzanan muazzam bir mıknatıs misalidir. Dünyanın manyetikliği, pusula iğnesinin manyetik kuzeye ( Manyetik alanın kuzey kutbuna ) Doğru dönmesine sebep olmaktadır.


  • hareketli pusula (69)
  • pusula yapılışı (30)
  • Bir Cevap Yazın

    E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>