Kolezyum nedir

İtalya’nın başkenti roma’da bulunan flavianus amfitiyatro olarak da bilinmekte olan kolezyum bir arenadır. Usta bir komutan bulunan vespasianus tarafından m. Ö. 72 senesinde yapımına başlanmış bulunuyor ve m. S. 80 senesinde titus devresinde tamamlandı. Daha ilerideki değişiklikler domitian hükümdarlığı vaktinde yapılmıştır.

İmparatorlar burda roma halkını eğlendirebilmek amacıyla ve birazda kendi eğlenceleri için gladyatör dövüşleri düzenlerdi. Bunlardan farklı birçok halk gösterileri, taklit deniz savaşları, hayvan avcılığı, infazlar, meşhur savaşların yeni baştan canlandırılması, klasik mitolojiye dayanan dramalar olurdu. Kolezyum daha sonrasında barınma yeri, iş dükkânları, dini kışlalar, istiham, taş ocağı, hıristiyan türbesi olarak türlü gayelerle kullanıldı. Esas ismi arena iken, sonradan, girişteki etkileyici heykelin ismini aldı. 7 temmuz 2007 senesinde, dünyanın yeni yedi harikası’ndan birisi seçildi.

 

Kolezyum / Roma

Günümüzde depremden ötürü harap vaziyette olmasına ve taşlarının çalınmasına rağmen kolezyum, roma İmparatorluğu’nun uzun zamandan bu yana ikonik simgesi olarak görülmektedir. Bugün modern roma’nın en çok turist çeken yerlerinden birisidir. Buna ek olarak roma katolik klisesi ile yakın bağlantıya sahiptir. Paskalya evveli cuma günü papa amfitiyatroda fener alayı düzenler. Kolezyum’un orijinal ismi amphitheatrum flavium idi. Sürekli flavium amphitheater olarak da adlandırılırdı. Yapı flavium hanedanlığı devresinde yapıldığından, orijinal adı bu uygarlığın adından gelir.


  • Kolezyum (357)
  • kolezyum hakkında bilgi (290)
  • kolezyum nedir (286)
  • kolezyum hakkında kısa bilgi (253)
  • kolezyum giyim (106)
  • Bir Cevap Yazın

    E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>