Gülsin Onay Kimdir?

Gülsin onay ( D. 12 eylül 1954, İstanbul ) Türk piyanist.

Eğitim

Müzisyen bir anne babanın kızı bulunan gülsin onay, piyanoya üç buçuk yaşında annesi ile başladı. İlk konserini altı yaşında trt İstanbul radyosu’nda verdi. Üstün yetenekli Çocuklar yasası kapsamında, 2 sene mithat fenmen ve ahmed adnan saygun tarafından ankara’da özel eğitim verilerek 12 yaşında fransa’ya gönderildi. Pierre sancan, monique haas, pierre fiquet ve nadia boulanger ile çalışarak paris konservatuvarı’nın yüksek bölümünden 16 yaşında, “premier prix du piano” derecesi ile mezun oldu. Mezuniyetinin arkasından çalışmalarını bernhard ebert ile sürdürdü.

Kariyer

Sanatçı, marguerite long–jacques thibaud ( Paris ) Ve ferrucio busoni ( Bolzano ) De dahil olmak üzere temel uluslararası yarışmalarda kazandığı ödüllerle uluslararası müzik kariyerine başlamış oldu. Gülsin onay’ın uluslararası müzik kariyeri venezüella’dan japonya’ya uzanan bir coğrafyada 5 kıtada 65 ülkeyi kapsar. şu ana dek dresden staatskapelle, İngiliz kraliyet filarmoni, İngiliz oda orkestrası, japon filarmoni, münih radyo senfoni, saint petersburg filarmoni, tokyo senfoni, varşova filarmoni, viyana senfoni gibi dünyanın önde varan orkestraları eşliğinde solist olarak sahne aldı. Beraber çaldığı şefler arasında vladimir ashkenazy, erich bergel, michael boder, andrey boreyko, jorg faerber, edward gardner, emmanuel krivine, ingo metzmacher, jose serebrier, vassily sinaisky, stanislaw wislocki ve lothar zagrosek sayılabilir.

Özellikle romantik dönem bestecilerini ustalıklı yorumuyla tanınan gülsin onay, rahmaninov ve chopin yorumlarıyla müzik otoritelerinden övgüler alıyor. Hocası saygun’un dünya çapında en kuvvetli yorumcusu olarak kabul edilen onay, bestecinin eserlerini ehemmiyetli orkestralar eşliğinde sayısız memlekette seslendirmiştir. Sanatçı, şahsına adanmış bulunan saygun’un 2. piyano konçertosu ile stuppner ve tabakov’un konçertolarının dünya prömiyerlerini gerçekleştirdi. Saygun’un yanında hubert stuppner 2. piyano konçertosunu, jean-louis petit gemmes ve muhittin dürrüoğlu-demiriz bosphorus adlı piyano eserlerini sanatçıya ithaf etmişlerdir. Ünlü virtüöz marc-andre hamelin gülsin onay için prelude ve denis dufour ise avalanche’ı bestelemiştir.

Amerikalı vai şirketi dvd olarak “gülsin onay in concert” ismiyle grieg ve saint-saens konçertolarını Mart 2009′da ve “gülsin onay live in recital” başlığıyla sanatçının miami piyano festivali resitalini 2011 Şubat’ında yayınladı. Onay’ın şef jörg faerber yönetimindeki bilkent senfoni orkestrası eşliğinde kaydettiği mozart piyano konçertoları kv 466&467 ise lila etiketiyle 2010 sonbaharında Türkiye’de piyasaya çıkmıştır. Her 2 saygun konçertosunu yorumladığı albümü ekim 2008′de alman cpo etiketiyle piyasaya çıkmıştır. 2007 senesinde yayınlanan rachmaninov ve Çaykovski piyano konçertolarını seslendirdiği albümü, vladimir ashkenazy başta olmak üzere birçok virtuoz ve eleştirmen tarafından büyük övgüyle karşılanmıştır. Gülsin onay’ın 20′ye yakın albüm kaydı, sanatçının yorum gücü beraberinde repertuar zenginliğini de yansıtır.

Devlet sanatçısı gülsin onay, cumhurbaşkanlığı senfoni orkestrası solisti olup bilkent Üniversitesi’nin de devamlı sanatçısıdır. Sanatçı, 2004 senesinde başlayarak kısa bir zamanda dünya genelinde klasik müzik çevrelerinin dikkatini çekmeyi beceren gümüşlük klasik müzik festivalinin de sanat danışmanlığını yapmaktadır.

Ödüller/payeler

Devlet sanatçısı ( 1987 )
Boğaziçi Üniversitesi fahri doktorası ( 1988 )
Unicef Türkiye milli komitesi İyi niyet elçisi ( 2003 )
Hacettepe Üniversitesi fahri doktorası ( 2007 )
Polonya Üstün hizmet nişanı ( 2007 )
Sevda cenap and müzik vakfı 2007 onur Ödülü altın madalyası

öteki

Gülsin onay, ünlü matematikçi ve einstein ile görüşen ilk türk bilimadamı kerim erim’in torunudur. Gülsin onay’ın oğlu erkin onay ankara devlet opera ve balesi başkemancısıdır. Gülsin onay’ın eşi cambridge Üniversitesi cebir ve rakam teorisi profesörü tony scholl’dur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>